IstniePozostałe 015je taka rocznica, którą z pewnością powinno się nie tylko zapamiętać, ale warto sprawić, by jej obchody stały się niezapomnianym świętem nie tylko dla obchodzącego ją małżeństwa, ale również dla całej rodziny. Wspomnianym świętem są tytułowe „złote gody”. Pół wieku razem, trudno sobie wyobrazić, ale są małżeństwa, które były w stanie przeżyć wspólnie tyle lat. Nic dziwnego więc, że rocznicę tę nazwano złotymi godami, bo zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie. 50 rocznicę ślubu najlepiej uczcić w gronie rodzinnym razem z dziećmi, wnukami i prawnukami. Każda rocznica ślubu posiada swoje określenie, swój odpowiednik. Przykładowo pierwsza rocznica ślubu określana jest mianem papierowej, druga jest bawełniana, dwudziesta piąta – srebrna zaś pięćdziesiąta – złota.

Z takiej okazji członkowie najbliższej rodziny powinni zorganizować seniorom przyjęcie. Tutaj prym wieść będzie najbliższa oraz nieco dalsza rodzina, przyjaciele i znajomi małżeństwa, jak również inne osoby pragnące świętować wraz z nimi – w tym np. zaproszeni przed laty na ślub goście weselni. Długość listy będzie uzależniona od tego, jakie preferencje mają w tym względzie małżonkowie.

Za organizację imprezy z tej okazji powinny odpowiadać dzieci lub wnuki. Rodzice i dziadkowie mają tylko korzystać z atrakcji i cieszyć się z obecności całej rodziny. Przyjęcie można zorganizować w wynajętej restauracji. Będzie to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku dużej rodziny. Dobrze jest zarezerwować oddzielną salę, by wszyscy mogli czuć się swobodnie. Przyjęcie może mieć formę rodzinnego obiadu. Mogą być ciastka, ale najważniejszym deserem tego dnia powinien być przemyślany, wspaniały tort dla głównych bohaterów.

Pozostałe 002Przyjęcie z okazji 50 rocznicy ślubu możemy także zorganizować w domu. Będzie więcej pracy, ale na pewno będzie przyjemnie.
Idealnym rozwiązaniem dla uczczenia kolejnej rocznicy ślubu może być uroczyste odnowienie przysięgi małżeńskiej. O ceremonii odnowienia przysięgi małżeńskiej niesłusznie krąży opinia, że jest to kolejny, sztucznie przejęty z Zachodu trend. Otóż nic bardziej mylnego. Odnawianie przysięgi małżeńskiej jest tradycją, choć jeszcze mało popularną, to od dawna zakorzenioną w naszej kulturze. Sposobów na odnowienie przysięgi małżeńskiej jest wiele. Ale tak, jak w przypadku „pierwszego” ślubu, warto się do tej uroczystości dobrze przygotować. Swoje przysięgi małżeńskie można odnowić jeszcze na dwa inne sposoby: w urzędzie stanu cywilnego lub, jeśli zależy wyłącznie na symbolicznym wymiarze wydarzenia, z wykluczeniem zbędnych formalności ślubnych – takie odnowienie może odbyć się bez obecności duchownego lub urzędnika.

Wiele małżeństw z okazji rocznicy ślubu w kościele odnawia przysięgę małżeńską. Jest to bardzo wzruszająca uroczystość, zarówno dla pary, jak i dla zaproszonych gości. Szczególnie kiedy przysięga składana jest w tym samym kościele, co 50 lat temu. Długi staż małżeński doceniają również urzędy, które organizują spotkania dla wielu par, które obchodzą w danym roku okrągłe rocznice ślubu. Na takie uroczystości zapraszana jest także rodzina, która przybywa z kwiatami i upominkami. Jednak nie jest łatwo wybrać prezent na 50 rocznicę ślubu. Jak zwykle powinna być to niespodzianka. Jeśli małżonkowie wciąż lubią wyjeżdżać i poznawać świat, zorganizujmy im wycieczkę. Postarajmy się by było to miejsce, w którym jeszcze nie byli. Możemy kupić także szal dla babci i sweter dla dziadka. Są to złote gody, więc w prezencie możemy dać także złotą biżuterię. Pozostałe prezenty warto jednak przedyskutować z innymi zaproszonymi gośćmi. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykluczamy możliwość zdublowania upominków. Uniwersalnymi prezentami, dobrymi na tego rodzaju okazję mogą być przedmioty takie jak piękny oprawiony obraz przedstawiający jubileuszową parę małżeńską. Równie dobrze może to być wielki album rodzinny wraz z umieszczonym w nim drzewem genealogicznym. Każdy z nas ma inne wymagania oraz preferencje odnośnie upragnionego prezentu, to jednak w takim dniu z pewnością nie może zabraknąć tradycyjnych upominków takich jak piękny bukiet złożony z pięćdziesięciu czerwonych róż.

Odnowienie składanej sobie przed laty obietnicy jest okazją, aby spędzić więcej czasu, którego na co dzień nie mogą sobie małżonkowie poświęcić, ze względu na inne obowiązki. Poza tym nie od dziś wiadomo, że wspólne zadania, przygotowania, zajęcia, potrafią bardzo zbliżyć do siebie dwie osoby. Ceremonia odnowienia przysięgi małżeńskiej jest także sposobem na ponowne rozbudzenie w sobie lekko zapomnianych uczuć, walkę z rutyną dnia codziennego, przywołanie najszczęśliwszych wspomnień. Ważne jest również to, że po wielu latach można utwierdzić się nawzajem w swoich uczuciach, wyznać miłość w towarzystwie innych osób. A co czyni ten moment bardziej wyjątkowy to fakt, że teraz wśród świadków są dzieci i wnuki. Dla wielu par odnowienie przysięgi małżeńskiej jest symbolicznym momentem zażegnania poważnego kryzysu w związku, nowym, drugim początkiem wspólnego życia.

Niektóre małżeństwa decydują się na odnowienie ślubów również ze względu na to, że przed laty, często ze względów finansowych nie mogły sobie pozwolić na wyprawienie takich, jakie by chcieli, ślubu i wesela. Teraz w końcu mogą zorganizować zgodne ze swoimi marzeniami ceremonię ślubną i przyjęcie „weselne” i ponownie złożyć przysięgi w gronie rodziny i znajomych.

Złote gody to niezwykłe wydarzenie, wyjątkowe święto, które obchodzi się po 50 latach wspólnego pożycia małżeńskiego. Wspólne pół wieku to dowód wzajemnej miłości, zrozumienia istoty związku małżeńskiego i zbudowania trwałego gmachu któremu na imię rodzina. Wspólne życie to próba charakterów, to szukanie kompromisów, to wrażliwość na drugiego człowieka, oddanie, zaufanie. To wspaniały wzór mądrego życia i przykład dla młodych, którzy decydują się związać węzłem małżeńskim zakładając rodzinę.