Utarło się, że ostatnie chwile stanu wolnego mężczyźni spędzają na zabawie w gronie kumpli, a panie – w babskim towarzystwie. Coraz więcej par decyduje się jednak zrobić coś na przekór tradycji. Choć niektórzy wciąż patrzą na pomysł wspólnego wieczoru panieńsko-kawalerskiego ze zdziwieniem, zabawa na takiej imprezie może być naprawdę przednia – zwłaszcza jeśli przyszli małżonkowie mają wspólnych znajomych i tworzą zgraną paczkę.

Połączenie wieczorów kawalerskiego i panieńskiego w jedną imprezę spotyka się często ze zdziwieniem. Wedle tradycji wieczór kawalerski ma być spędzony tylko w męskim gronie, ze znajomymi, i na tym polega jego specyfika. Na wieczór panieński natomiast wstęp mają wyłącznie przyjaciółki i znajome przyszłej Panny Młodej. Wiele par narzeczeńskich ma jednak wspólnych znajomych obu płci, z którymi tworzą zgraną paczkę. Czemu nie zorganizować w takim razie jednej, dużej imprezy, która przecież też może być szalona?

Czy powodem organizowania wspólnego wieczoru może być brak zaufania? Pewnie tak, choć raczej nie tyle do partnera, co do jego kolegów – zwłaszcza, jeśli dali się już poznać z tej „zwariowanej” i „bardzo wyluzowanej” strony. Podczas wspólnego wieczoru na pewno nic nie strzeli im do głowy. Nie powinien być to jednak jedyny powód do urządzania wspólnej imprezy. Zamiast robić to na siłę, warto porozmawiać o swoich obawach z narzeczonym – może on zasugerować kolegom, aby nie zrobili niespodzianki, która wprowadzi niesmak na samym początku małżeństwa.

Zorganizowanie wieczoru panieńsko-kawalerskiego jest też dobrą okazją do poznania znajomych swojego partnera/partnerki, jeśli do tej pory jeszcze nie zostało to zrobione. Warto poznać się i zintegrować jeszcze przed zabawą weselną!

Dobrym sposobem na pogodzenie tradycji ze wspólną imprezą w towarzystwie znajomych obu płci jest rozpoczęcie zabawy osobno (panie i panowie tylko we własnym gronie), a następnie połączenie obu imprez w jedną dużą. Pomysłów na wieczór panieńsko-kawalerski jest wiele. Wszystko zależy od zainteresowań narzeczonych i ich znajomych, a także od możliwości finansowych. Możemy zorganizować imprezę w domu jednego z narzeczonych, u jednego ze świadków, bądź też poza domem.

Istnieją różne sposoby na uczynienie tego wieczoru wyjątkowym i niezapomnianym. Można wybrać się napaintballa i stworzyć drużyny damską oraz męską, możemy również zorganizować wspólnego grilla lub ognisko. Kluby i firmy organizujące takie imprezy zapewniają uczestnikom DJ-a oraz inne atrakcje.

Częstym sposobem spędzania wieczoru panieńskiego i kawalerskiego jest wypad do dyskoteki, klubu nocnego lub domowa impreza ze striptizerem lub striptizerką w tle.

Można też wynająć domek nad jeziorem, wybrać się na wspólną wycieczkę czy nawet na rejs promem po Bałtyku (podczas takich rejsów organizowane są pokazy filmowe, dyskoteki, można zrelaksować się w SPA, do dyspozycji uczestników są bary, sklepy i inne atrakcje). Jeśli w grę wchodzi tylko impreza na mieście – czemu nie wspólny wypad na dyskotekę, kręgle, do pubu czy oryginalnej kawiarni (np. takiej dysponującej planszówkami fantasy)? Pełna wrażeń może być również wspólna impreza domowa. Gry planszowe i karciane, karaoke (urządzone spontanicznie bądź z pomocą gry na Play Station) czy różnego rodzaju zabawy w parach i drużynowe sprawdzą się na pewno! Do tego wszystkiego smakołyki i dobre trunki, nieco wspomnień i plotek (faceci też je lubią!) i możemy spodziewać się świetnej zabawy.

Przygotowanie wieczoru

Powszechnie przyjęta zasada mówi, że za organizację wieczoru panieńskiego i kawalerskiego odpowiedzialni są świadkowie ślubni. Jednak nie każda osoba, która została wybrana na świadka, może czuć się dobrze i sprawdzić w roli organizatora imprezy. W takim wypadku przygotowaniem powinien zająć się ktoś bardziej energiczny, ze zmysłem i zacięciem organizatorskim, osoba, która bez większych problemów sprosta temu wyzwaniu.

Wieczory panieńskie, a zwłaszcza kawalerskie są wdzięcznym i śmiesznym tematem wielu filmów, zwłaszcza komediowych. Ich fabuła i historia skonstruowane są w ten sposób, że wspomniany już wieczór, odbywa się dzień, najdalej trzy dni przed zaplanowaną datą ślubu, co w konsekwencji nastręcza wielu, dla nowożeńców nie zawsze zabawnych, problemów… Może właśnie z tego powodu w naszym kraju wieczory te organizuje się jednak wcześniej – dwa tygodnie lub (co zdarza się najczęściej) tydzień przed zaplanowanym ślubem. Dzięki temu jest czas na wyleczenie „bólu głowy”, zagojenie ewentualnych ran, czy siniaków. Aby zorganizowany przez Was wieczór panieński czy kawalerski okazał się sukcesem, musicie go dobrze i od samych podstaw zaplanować, biorąc pod uwagę kilka, następujących elementów:

1. Jaką osobą jest na co dzień Ten lub Ta, dla których organizujecie imprezę? To, jaką osobowość ma bohater czy bohaterka wieczoru, powinno mieć duży wpływ na jego przebieg.

2. Czy jest to człowiek spokojny, nieśmiały, cichy, który lepiej czuje się w kameralnym kręgu, czy nawet domowym zaciszu, czy może żywiołowa postać z gorącym temperamentem, dusza towarzystwa, która lubi huczne imprezy?

3. Jakie są zainteresowania i pasje przyszłych nowożeńców. To właśnie ukierunkuje charakter imprezy.

4. Czy fakt organizowania wieczoru kawalerskiego i panieńskiego będzie tajemnicą, przyjmie formę przyjęcia – niespodzianki, czy też przyszli nowożeńcy zostaną o wszystkim dokładnie poinformowani.

5. Ustalenie miejsca imprezy, co jest uzależnione w dużym stopniu od jej charakteru/tematu. Najbardziej popularne wieczory panieńskie i kawalerskie rozpoczynają się w domu, aby później przenieść się do klubu czy dyskoteki.

6. Lista gości, na której znajdą się najbliższe koleżanki, koledzy, znajomi z pracy, siostry i bracia nowożeńców. Jeśli wieczór nie jest tajemnicą, najlepiej będzie, jeśli zapytacie Pannę i Pana Młodego, kogo życzą sobie wśród zaproszonych osób. Jeśli to impreza – niespodzianka musicie zdać się na swoją intuicję, oraz znaleźć sposób, aby uzyskać dane kontaktowe, niezbędne do informowania gości o szczegółach imprezy.

7. Termin imprezy, o którym dużo wcześniej należy powiadomić gości.

8. Budżet. Najczęstszym sposobem są składki od uczestników, które nie mogą być dla nich zbyt dużym obciążeniem.

9. Rezerwować miejsca, wysłać powiadomienia do gości, przemyśleć ewentualne prezenty, możliwość wynajęcia fotografa, zastanowić się nad dodatkowymi atrakcjami wieczoru.

Jeśli wieczór odbywa się w mieszkaniu, to zwykle jest to dom panny młodej. Chcąc zrobić większe wrażenie, można je zorganizować w mieszkaniu jednej z uczestniczek wieczoru. Wtedy jest większa swoboda na przykład przy dekoracji pokoju czy w przygotowywaniu atrakcji. Wskazane jest, aby podczas wieczoru coś przekąsić, dlatego dobrze jest ustalić co kto może przynieść. Najlepiej sprawdzają się sałatki, kanapki czy koreczki, które stanowią dobrą podstawę pod pity alkohol. Niezastąpiony jest też tort na wieczór panieński lub kawalerski w odpowiednim kształcie, który dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości słodyczy. Tu nie sposób nie wspomnieć o tortach dla dorosłych, gdyż taka forma tortu wybierana jest bardzo często na wieczory kawalerskie lub panieńskie. Taki tort niespodzianka bez wątpienia będzie długo wspominanym akcentem podczas późniejszych imprez w gronie przyjaciół. Ale nie tylko wygląd się liczy. Po za tym, że oryginalnie się prezentują, to smakują doprawdy wybornie.

Torty dla dorosłych mogą przedstawiać konkretną część ciała lub całą postać. Styl i forma praktycznie jest nieograniczona.

Aby podkreślić wyjątkowość wieczoru, możecie ustalić wspólny akcent, który będzie was wyróżniał z tłumu, jak np. kolorowe boa, koszulki, maski, różki. Warto też zakupić dowcipne akcesoria dla panny młodej, choćby koronę czy różowe berło, które będzie mogła nosić przez całą noc. Najlepiej jest wyznaczyć „głównodowodzącego”, który poprowadzi cały wieczór według ustalonego planu. Powinien być spisany na kartce, aby po kolei realizować jego punkty. Aby wieczór panieński i kawalerski był udany, powinien być przede wszystkim wyjątkowy, niezapomniany i odbiegać od tego, jak Państwo Młodzi na co dzień spędzają czas w towarzystwie swoim znajomych. Oczywiście ważne jest to, aby bawić się jak najlepiej, nawet do białego rana, ale zawsze w granicach zdrowego rozsądku.

Warto wiedzieć

Jedno jest pewne, nieważne, w jakim gronie świętować będziecie ostatnie chwile wolnego stanu – damskim czy męskim – następnego dnia będziecie cierpieć. Aby szybko zniwelować skutki mieszanki alkoholowej, zacznijcie dzień od jajek, które pomogą go rozłożyć w wątrobie. Weźcie zimny prysznic, który zwęzi wasze naczynia krwionośne oraz koniecznie zażyjcie ibuprofen lub aspirynę. Jeśli to nie pomoże, odeśpijcie zarwaną noc z zimnym okładem na czole. I koniecznie przyjmujcie dużą ilość płynów – najlepsza jest woda, herbata i kawa.

Udanej zabawy!

H. T.

Znalazłeś się na tej stronie dzięki wpisaniu następujących fraz:

torty dla dzieci Bydgoszcz, torty dla dzieci, tort dla dziecka, torty urodzinowe, tort urodzinowy, tort na urodziny, tort Bydgoszcz, Torty Bydgoszcz, weselne, torty weselne, tort weselny, tort okolicznościowy, torty okolicznościowe, tort dla dorosłych, tort artystyczny, torty artystyczne,tort na chrzciny, torty komunijne, tort na komunię, naked cake, babeczki, cupcake.