Mówi się, że to najważniejsze święta w całym roku kalendarzowym. Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus).
Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście – kiedyś bardzo ściśle przestrzeganym – ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne. Niedziela Wielkanocna to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest uroczysta rezurekcja. Po powrocie do domu w gronie rodzinnym zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Czekamy na to śniadanie przez cały Wielki Post, zatem nie dziwi fakt, że wszystkiego co znajduje się na stole staramy się skosztować choćby przynajmniej po troszeczku. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Jednocześnie nie powinno zabraknąć wielkanocnego tortu czekoladowego – brzmi rozkosznie i zapewne tak też smakuje. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem ) to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzeniaTradycyjnie spędza się je w domu, w gronie rodzinnym. Święta i tak mogą (a wręcz powinny!) być tym wyjątkowym czasem odpoczynku i relaksu w gronie rodziny i przyjaciół. W praktyce różnie z tym bywa – jak się okazuje dla wielu z nas zwłaszcza okres przedświąteczny jest powodem do stresów i napięć. Co zrobić, by nie zwariować? Trzeba zdać sobie sprawę, że święta wielkanocne spędzane przy stole w rodzinnym gronie to radosne chwile, które wspominamy przez cały rok. W dzisiejszych czasach, gdy każdy dzień mija niezauważony, to właśnie święta sprawiają, że mamy czas by nacieszyć się sobą. To czas, gdy z przyjemnością odwiedzamy swoich bliskich i przyjaciół. Siedząc przy świątecznym stole, w wyjątkowym i podniosłym nastroju, mamy okazję do spotkań, długich rozmów. Wówczas możemy się wreszcie sobą nacieszyć. Polska tradycja potraw wielkanocnych jest bardzo bogata i nie ma chyba innej tak bogatej tradycji kulinarnej na czas obchodów Świąt Wielkanocnych. A co z przygotowaniami potraw? Lepiej zrobić mniej, a dłużej pospać. Święta są po to, by wypocząć. Nie forsuj się, nie ma sensu. Lenistwo popłaca! Jeżeli chodzi o słodkości to może lepiej zaufać profesjonalistom. Nie każdy musi być mistrzem wypieków, jeśli ciasta nie są specjalnością jego kuchni. To nie wstyd ani ujma na honorze. Najważniejsza jest atmosfera.

H. T.

Znalazłeś się na tej stronie dzięki wpisaniu następujących fraz:

torty dla dzieci Bydgoszcz, torty dla dzieci, tort dla dziecka, torty urodzinowe, tort urodzinowy, tort na urodziny, tort Bydgoszcz, Torty Bydgoszcz, weselne, torty weselne, tort weselny, tort okolicznościowy, torty okolicznościowe, tort dla dorosłych, tort artystyczny, torty artystyczne,tort na chrzciny, torty komunijne, tort na komunię, naked cake, babeczki, cupcake.