Małżeństwo to znacznie więcej, aniżeli tylko akt zawarcia związku pomiędzy dwojgiem kochających się ludzi. Małżeństwo to również wzajemna troska i odpowiedzialność za drugą osobę. Małżeństwo to też niekiedy strach oraz oczywiście nieodzowne ogromne pokłady miłości. Każda, wspólnie obchodzona przez małżeństwo rocznica ślubu, stanowi nie lada okazję do świętowania oraz radości z faktu, iż za nimi kolejny udany rok wspólnie spędzonego życia.

Dla Dorosłych 003Jak uświetnić Rocznicę Ślubu? Kolacja we dwoje, rodzinne spotkanie w kameralnym gronie czy też większe przyjęcie jubileuszowe w restauracji. Może tradycyjna impreza przy stole lub szwedzki bufet, ewentualnie cieszący się coraz większą popularnością „cocktail party” – bankiet w stylu angielskim.
Każda rocznica ślubu jest ważna i – z mniejszą lub większą pompą – powinna być obchodzona. Jednak szczególnego znaczenia nabierają te wręcz przełomowe rocznice: 10, 25, 50…

Przyjęcie z okazji rocznicy ślubu nie powinno być organizowane przez samych jubilatów. To ich dzieci powinny zadbać o niecodzienną oprawę tego wyjątkowego dnia.
Każda okazja, aby spotkać się w rodzinnym gronie, jest dobra. Święta, urodziny, imieniny, rocznica ślubu, różne imprezy okolicznościowe to czas, w którym można pobyć ze sobą, porozmawiać, nadrobić zaległości.

Przy organizacji rodzinnego przyjęcia główną intencją jest to, aby było ono udane. Oto kilka podpowiedzi, jak taki efekt osiągnąć.

Lista gości

To niezwykle ważna kwestia. W zależności od okoliczności może mieć różną długość: na przyjęcie bardziej kameralne zapraszamy przeważnie tylko najbliższych, na huczniejszą uroczystość zdecydowanie rozszerzamy to grono. W pierwszym przypadku można oczywiście próbować wybrać termin odpowiadający każdemu z gości, w drugim natomiast jest to praktycznie niemożliwe, dlatego kolosalne znaczenie ma wczesne poinformowanie o terminie spotkania, aby wszyscy mieli szansę się do niego dostosować. Pamiętać jednak należy, że nie można dogodzić wszystkim.

Odpowiednie miejsce

Jeśli urządzamy imprezę w lokalu, warto zadbać, abyśmy wraz z rodziną mieli zapewnioną intymność. Nikt nie będzie czuć się swobodnie, jeśli obcy ludzie będą mieli możliwość przebywania na tej samej przestrzeni. Wolna przestrzeń także będzie atutem, bowiem w ciepły dzień każdy chętnie skorzysta z możliwości spędzenia czasu w ogrodzie należącym do restauracji.

Usadzenie gości

Nie jest to punkt obowiązkowy, ale można go wziąć pod uwagę. Jeśli niektórzy członkowie rodziny niekoniecznie za sobą przepadają, warto zadbać, aby nie siedzieli obok siebie. Dzięki temu spada ryzyko popsucia atmosfery przyjęcia. Oczywiście nie wszystko da się radę z góry zaplanować. Dobrą uwagą jest to, by na przyjęciu unikać tematów ogólnie przyjętych za drażliwe – dotyczących np. spraw światopoglądowych czy polityki. To niezwykle istotny element stanowiący o sukcesie imprezy.

Komponowanie menu

Jedzenie jest nieodzownym elementem spotkań rodzinnych. Gdy jest smaczne i apetycznie podane, wprowadza biesiadników w przyjemny nastrój. Dlatego wybór menu jest tak istotny. Ekstrawagancję i kulinarne eksperymenty lepiej odłożyć na inny czas. W przypadku wyboru restauracji poszukajmy takiej, która posiada bogate menu. Jeśli przyjęcie ma być okraszone alkoholem, warto zadbać także o jego różnorodność, tak aby każdy gość mógł wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Przyjęcie można zorganizować w domu w postaci kameralnego obiadu dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Niezwykle ważne w organizowaniu takiej domowej imprezy jest zwrócenie uwagi na detale, które tworzą klimat. Doskonałym wyborem będzie nakrycie stołu białym haftowanym obrusem. Do tego białe serwetki dla gości, przewiązane także białą bądź pastelową wstążką. Zastawa, najlepiej z białej porcelany, dużo białych świec i kwiatów. Dodatkowo stół można posypać płatkami białych róż.

Menu zależy od preferencji samych jubilatów. Nie racz ich chińszczyzną, jeśli wiesz, że najbardziej preferują polską kuchnię. Obowiązkowo powinien pojawić się tort.

Jeśli organizujesz przyjęcie w lokalu, poza menu zadbaj także o dekorację sali. Ściany możesz udekorować fotografiami jubilatów zgromadzonymi w czasie ich wspólnych, już małżeńskich wakacji czy innych okoliczności.

Przyjęcia w lokalu bardzo często przybierają formę drugiego wesela. Dotyczy to szczególnie par z większym stażem małżeńskim, które nie mogły sobie z różnych powodów pozwolić na zorganizowanie wielkiego i hucznego wesela. Wynajmij orkiestrę, która będzie miała zróżnicowany repertuar. Ważne, by oprócz najnowszych hitów jubilaci mogli pobawić się przy piosenkach z czasów ich młodości.

Dodatkowo można zorganizować pokaz zdjęć jubilatów wyświetlany w czasie rocznicowej imprezy. O północy można zaprosić ich na zewnątrz na pokaz fajerwerków lub wypuścić do nieba kilka białych gołębi. Oprócz materialnych upominków jubilatom można wręczyć bilet na „drugą podróż poślubną”.

Ćwierć wieku razem tzw. srebrne gody zobowiązują do zorganizowania czegoś wyjątkowego. Może to być przyjęcie dla przyjaciół, znajomych i rodziny. Wśród zaproszonych gości powinni być świadkowie. Jeśli będzie to impreza w małym gronie, może odbyć się w domu. Jeśli chcemy zrobić to z rozmachem i mamy na to pieniądze, możemy wynająć lokal. Ważne, żeby wszyscy czuli się swobodnie, przyda się więc miejsce do tańców. Nie chodzi też o to, by wydać dużo pieniędzy na dania i napoje, raczej by spotkać się i dobrze bawić. Srebrne gody powinny być okazją do sympatycznego spotkania.
Rocznicową imprezę można spędzić z przyjaciółmi na wyjeździe. Należy wcześniej omówić szczegóły wypadu, w czasie którego świętujący mogą wydać dla przyjaciół uroczystą kolację. Wszystkim dobrze zrobi chwila poza domem, daleko od codziennych spraw.

25 rocznicę ślubu mogą także zorganizować dzieci. Nie chodzi o wystawne przyjęcie, ale obiad dla rodziców i znajomych. Dzieci powinny wszystko zorganizować bez wiedzy rodziców. Przy pomocy przyjaciół można przygotować prawdziwą niespodziankę. Z tej okazji można wręczyć rodzicom specjalny dyplom z gratulacjami. Na srebrne gody jubilaci mogą być obdarowani srebrnymi drobiazgami.

Dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie dla rodziców wyjazdu na wspólny weekend. Można także przygotować im album ze zdjęciami lub portret małżeński.

Najważniejsze, by 25 rocznica ślubu była świętem dla małżonków. To oni powinni zadecydować gdzie i jak chcą spędzić srebrne gody.

H. T.