tort weselnyZawarcie związku małżeńskiego oraz przyjęcie ślubne od najdawniejszych czasów stanowiło jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu nie tylko rodzin, ale także całych społeczności. Na weselu duże znaczenie ma dobre jedzenie, a wśród niego – tort weselny, który jest prawdziwą ozdobą każdego przyjęcia weselnego oraz punktem kulminacyjnym oczepin. Tort weselny to coś znacznie więcej, niż tylko deser wieńczący weselny poczęstunek.tort weselny

Najprawdopodobniej zwyczaj podawania tego słodkiego, kalorycznego i oryginalnego deseru weselnego wywodzi się ze starożytności. To właśnie w tamtym okresie uznawano, że obdarowanie panny młodej wypiekami symbolizuje płodny związek. Zwyczaj jedzenia tortu weselnego związany jest ze starą tradycją wypiekania i częstowania gości kołaczem/korowajem weselnym. Obecnie przyjmuje się, że oznacza on słodkie życie we dwoje. W zależności od regionu, Młodzi kroją pierwszy kawałek razem i karmią się nim nawzajem. Oznacza to, iż będą dla siebie samą słodyczą. Zdarza się jednak i tak, że krojenie tortu rozpoczyna Pan Młody i pierwszy kawałek podaje żonie. Małżonka powinna mu się tym samym odwdzięczyć. Dopiero po tym Pan Młody kroi tort dla pozostałych gości, aby podarowana im w ten sposób słodycz i dostatek, wróciły do Pary Młodej z podwójną siłą. Niekiedy nowożeńcy zamawiają drugi tort, który dzielą na małe części i wręczają je gościom przy wyjściu. tort weselnyZdarza się i tak, że wysyłają kawałki tortu osobom, które nie mogły przybyć na wesele. W ten sposób dołączają ich do grona ludzi sprzyjających szczęściu Młodej Pary. W niektórych regionach jest to też jedyny element konsumpcyjny, którym nie zajmuje się obsługa – poza upieczeniem i wniesieniem na salę. Na tym etapie zabawy dominuje całkowita różnorodność. Posiłki przeplatają się z tańcami, te zaś z organizowanymi przez lidera orkiestry konkursami. Bardzo często w konkursach zdobyć można atrakcyjne i co najważniejsze – śmieszne i wesołe – nagrody, których fundatorem jest oczywiście para młoda.

tort weselnyDziś torty zamawia się w cukierniach, niegdyś ich wypiekaniem, nierzadko przez kilka dni przed ślubem, zajmowały się kobiety z rodziny Panny Młodej. Podstawą każdego tortu weselnego jest zasada, że musi on smakować równie wybornie, jak wyglądać. Tort weselny można zamówić w profesjonalnych cukierniach, restauracjach, lub u poleconej indywidualnej osoby. Zamawiając tort można korzystać z proponowanych przez cukiernika kształtów i smaków lub skomponować go według własnego pomysłu. Tradycyjny tort weselny jest piętrowy, zazwyczaj składa się z trzech, lub czterech pięter. Dla bardziej wymagających cukiernie pieką torty w kształcie serca, książki, a nawet Pary Młodej. Jako dekoracje tortu weselnego służą figurki państwa młodych, słoniki, gołąbki, obrączki, kwiaty, zarówno z surowców jadalnych (cukru, marcepanu), jak i niejadalnych (np. plastikowe). Bardzo popularne są też race tortowe (fajerwerki). Wśród najpopularniejszych smaków znajdują się śmietanowe, czekoladowe i owocowe. Ważne jest również, aby tort nie był zbyt słodki. Jeśli w ślubnym menu znajdują się potrawy ciężkie i tłuste, tort powinien być lekki np. owocowy. Jeśli natomiast podawane potrawy będę lekkie, wtedy tort może być ciężki i o intensywnym smaku (kawowy, toffi, czekoladowy).

tort weselny bydgoszczZwyczaje weselne i polskie obrzędy ślubne doskonale pokazują przywiązanie Polaków do tradycji. Do dziś zachowaliśmy sporo ze staropolskich zwyczajów, które wprowadzają do ceremonii zaślubin elementy tajemnicy i magii. Trudno wyobrazić sobie ślub i wesele pozbawione zakorzenionych w naszej rzeczywistości zwyczajów. Te i inne zwyczaje są ważną treścią wesela, wzruszają, bawią, dodają uroku. Bez nich byłoby jakoś bezbarwnie. Przesądy są jednym z tradycyjnych elementów ceremonii ślubnej i pomagają nadać temu dniu szczególny urok.

Przyjęcie weselne jest jedyną, niepowtarzalną nocą w życiu. Warto dołożyć starań, aby przebiegło bez większych zakłóceń, a udana zabawa zarówno gości weselnych, jak i Młodych jest świetną wróżbą na przyszłe lata ich wspólnego życia.

H. T.

Znalazłeś się na tej stronie dzięki wpisaniu następujących fraz:

torty dla dzieci Bydgoszcz, torty dla dzieci, tort dla dziecka, torty urodzinowe, tort urodzinowy, tort na urodziny, tort Bydgoszcz, Torty Bydgoszcz, weselne, torty weselne, tort weselny, tort okolicznościowy, torty okolicznościowe, tort dla dorosłych, tort artystyczny, torty artystyczne,tort na chrzciny, torty komunijne, tort na komunię, naked cake, babeczki, cupcake.